O autorovi

Ondra Neubauer

Rád jsem odmala psal do šuplíku, vnímal detaily a díval se na věci a lidi okolo i jinak, než jak se zdáli. Posléze k tomu přibyla záliba ve focení (zejména krajin) a natáčení videí. Že může být život čarokrásný, ale také ponurý, jsem také více než dobře pochopil na příkladech z minulosti během studia historie. A věřím v jedno – není tak důležité, jestli je člověk malíř, básník, dělník, řidič nebo třeba učitel, důležité je, aby to, co dělá, dělal s dobrým srdcem pro ty okolo. Nejenom velké činy velkých lidí dokáží změnit svět k lepšímu. Spíše spousta malých, všedních činů, pokud to budou činy laskavosti, lásky a upřímnosti. Pokud každý bude chtít dát něco dobrého místu a lidem, kde žije, bude ho chtít zlepšit, hned bude na světě aspoň o trochu lépe. I proto jsem jeden oddíl ve sbírce věnoval „Domovu“ a objevují se v ní často motivy přátelství a lásky, neboť jak napsal J. A. Komenský: „Právě láskou je člověk člověkem. Bez ní je spíš chodící mrtvolou, obíleným hrobem.“ (Promluva k mladému muži)

 

Q a A – časté dotazy

Proč jsem vydal sbírku pod pseudonymem?

Že bych se za ní styděl? Nikolivěk, avšak mé příjmení má myslím pro sbírku básní příliš tvrdý germánský přízvuk, Sedlák Nový je prostě takové poetičtější a nutí k zamyšlení. Jak vám asi došlo, jedná se pouze o překlad mého příjmení do češtiny a následně jeho inverzi. Moji předci však opravdu byli zemědělci, což je na Vysočině běžné. Já jsem se však rozhodl orat jiné brázdy.

O co mi opravdu jde?

Inu, ačkoli člověk musí mít trochu podnikavého ducha, aby se pustil do něčeho takového, zisk při nákladu 200 výtisků není můj primární cíl. Protože přicházím takřka denně do kontaktu s literaturou různých žánrů a odvětví, chtěl jsem nahlédnout také trochu pod pokličku tomu, co vše je třeba udělat, aby kniha vznikla. Jde mi tedy spíše o zkušenosti s celým procesem výroby knihy. Od prvotní kalkulace po konečnou distribuci a prodej. Úplně na prvním místě bych ale rád udělal radost svým přátelům, rodině a místu, z něhož pocházím a sbírkou poděkoval za vše v uplynulých dvaadvaceti letech.

Bude další vydání nebo nějaká další kniha?

Druhé vydání záleží čistě na úspěchu toho prvního, na tom, zda mi jednoho dne oněch 200 kusů prostě dojde a lidé budou chtít další. V tom případě bych to dozajista zvážil. Mám ještě pár nápadů na další knihy, ale moje studijní i pracovní povinnosti vyžadují čím dál více času a směřují mě k psaní a vydávání spíše odborných textů a prací než je beletrie. Rád bych ale ještě nějakou další knihu sepsal, i když spíše prózu než poezii.